Suurkirpputori Jätkäsaaresa

Nyt se tulee taas, nimittäin kauan odotettu lastentarvikkeiden suurkirpputori! (In English, see below!)

Ostaminen on helppoa, sillä kaikki tavarat on lajiteltu ja maksaminen tapahtuu yhdessä pisteessä. Shoppailun lomassa voit nauttia kahvia ja pientä purtavaa buffetista. Buffetin järjestää Jätkäsaaren peruskoulun vanhempainyhdistys.

Ovet aukeavat paikallisyhdistyksemme jäsenille jo klo 9.30, joten nyt kannattaa olla jäsenemme! Jäseneksemme voit liittyä vaikka heti osoitteessa https://liityjaseneksi.mll.fi/ , valitse omaksi yhdistykseksi "Ruoholahden-Jätkäsaaren yhdistys".

Myyjäksi ilmoittautuminen alkaa kotisivuiltamme löytyvällä lomakkeella maanantaina 4.3. klo 10.00. Jaamme kirpputoripaikat ilmoittutumisjärjestyksessä, joten kannattaa olla nopea! Tällä kertaa olemme varanneet muutaman myyjänumeron erityisesti isompien lasten (vähintään 120 cm) vaatteita ja tarvikkeita tuoville myyjille. Heille on oma lomakkeensa. Myyjille tämä on helppoa:

1. Ilmoittaudu.
2. Merkitse tavarat saamiesi ohjeiden mukaisesti.
3. Tuo tavarasi lauantaina 23.3. klo 10.00-11.00.
4. Hae myymättä jääneet tavarat ja tilitettävät rahat sunnuntaina 24.3. klo 16.00-16.30.
Sinun ei tarvitse itse olla paikalla, vaan me hoidamme kaiken puolestasi! Myynnistä otamme provision, 15% paikallisyhdistyksemme jäseniltä ja 25% muilta.

Otamme myös vastaan lastenvaatteita ja -tarvikkeita sekä äitiys- ja imetysvaatteita ja -tarvikkeita kirpputorilla myytäväksi. Rahat yhdistyksemme käyttää täysimääräisesti alueen perheiden hyväksi esimerkiksi perhekerhoissa ja tapahtumissa. Itse tapahtumassa emme pysty vastaanottamaan lahjoituksia. Myymättä jääneet tavarat lahjoitamme edelleen Marskin Muksuille.

Lisätietoa ja yksityiskohtaiset ohjeet myyjille löytyvät kotisivuiltamme https://ruoholahti.mll.fi/ --> Tapahtumat .

Tervetuloa!

In English:
MLL Ruoholahden-Jätkäsaaren paikallisyhdistys (The Mannerheim League for Child Welfare, Ruoholahti -Jätkäsaari local association) is arranging a flea market for kids clothing and accessories (toys, nursing clothes etc.) Shopping is really easy: everything gets organized by size beforehand and there’s only one checkout for everything you buy.

The flea market is held at Jätkäsaari school (Rionkatu 10) 24th of March from 10am to 1pm. Members of our local association can start shopping at 9.30 am! You just need to show your valid membership card at the entrance.